Vrijeme berbe: svibanj, 2024.
Porijeklo: Okabe, Shizuoka, Japan
Čajni vrt: Hattori farm
Visina vrta: 200-300m
Iako Kukichu danas uživaju mnogi, ona je imala skromnije početke. Sastavljena uglavnom od grančica i stabljika lišća, kukicha je doslovno bila nepoželjna i uklanjala se tijekom proizvodnje banche, senche, skupih gyokura i tenche (koja se koristi za izradu matche). Iako, kada se radi od stabljika uklonjenih tijekom obrade gyokura, zove se karigane.
Sama kukicha sastavljena od stabiljika sadrži vrlo malo kofeina, a s malo listova čaja u mješavini, čaj ima zapravo vrlo nizak udio kofeina. Kad se stabljike ispeku (što uklanja još više kofeina), dobije se Kuki hojicha. Čak i sa svojim čokoladnim izgledom, tamnom tekućinom i specifičnim okusom, kuki houjicha je i dalje klasificiran kao zeleni čaj. Tekućina čaja je tamnocrvene boje, izgledom nalik crnom čaju, s prepečenom aromom i laganim, prepečenim, orašastim okusom.
Izrada Hojicha započela je 1920-ih, tijekom rane japanske Showa ere (1926.-1989.). Dok je u ovom razdoblju došlo do brzih promjena i industrijalizacije, dijelovi ruralnog gospodarstva zapravo su patili, a posebno se nije prodavalo mnogo čaja pa su proizvođači i trgovci imali dosta ostataka čaja. Održavanje svježine čaja bio je dodatni izazov u to vrijeme zbog nedostatka opreme kao što su vakuumsko pakiranje i veliki hladnjaci.
S ograničenim zemljištem i prirodnim resursima, japanski farmeri morali su maksimalno iskoristiti ono što su mogli dobiti od svojih usjeva. Otkrili su da nakon što poberu listove čaja, mogu napraviti čaj od grančica koje su ostale. Prodavajući čaj od lišća, sami su konzumirali čaj od grančica.
Od svojih skromnih početaka, hojicha se danas razvila u piće koje je Japancima vrlo poznato i omiljeno. Štoviše, baš kao i proizvodi od matche i zelenog čaja, u Japanu je broj hojicha proizvoda porastao tijekom godina.
Priprema:
• 3-4 g čaja
• 150-200 ml vode
• temp. 90°C
• prelijevanja 3: 1,5 min, 1 min, 2 min